Youtube ne kadar kazandırıyor?

Mavikd

Yeni Üye
Katılım
6 Nis 2021
Mesajlar
9
Tepkime puanı
2
Youtube ne kadar kazandırıyor?
Bu soruya verilecek cevap net bu kadar kazandırır gibi bir cevap yok. Bir çok kişi şöyle zannetmekte 1000 izlenme 1 tl gibi yani izlenme sayısına göre para kazandığını varsayıyolar. Tabi ki bu bilinen bir yanlış.

Peki gerçekten youtube ne kadar para kazandırıyor?

Youtube kazanç modülü direk olarak adsenseye bağlıdır. Adsense ise reklam gösterim sistemidir. Ve her youtuber farklı kazanç sağlar. Çünkü gösterilen reklamın değerine görede para kazanması değişebilir. Bunu örnekle açıklamak gerekirse

:Türkiyede yayın yapan biri adsense kazancı düşüktür. İngilizce dilde yapan biri 1000 izlenmeye diyelim ki 1 dolar kazanırken türkiyede 1000 izlenme 1 tl olabilir. İlk paragrafta dediğim gibi bu izlenme bağlı bir kazanç değil gösterilen reklama ve tıklanan reklama bağlı bir kazançtır. Örnek 1000 kişiden 100 kişi tıklarken sizin videoyu başka bir kişinin 1000 kişiden 50 kişi tıklar sizin tık sayınız daha çok olduğundan sizin daha çok kazanma ihtimaliniz var. Ama bu kesin değildir çünkü her konunun tbm değeri farklıdır. Tbm değeri farklı olduğu içinde örnek 100 tıka siz diyelim ki 10 tl aldınız ama diğerinin tbm değeri yüksek olan kategorisi vardır 50 tıka 10 tl kazanmıştır.
Bu yüzden youtube de kim ne kadar kazanıyor sorusu aslında tamamen bilinmezdir. Kendisi net olarak adsensede net kazanç fotosu atmayana kadar bunu tahmin etmek imkansızdır.
 

Admin

Yönetici
Yönetici
Moderatör
Katılım
1 Nis 2021
Mesajlar
133
Tepkime puanı
37
youtube para kazanma konusunda bilgilendirici bir yazı olmuş başarılar dilerim paylaşım için teşekkürler
 

Nurullah

Altın Üye
Katılım
3 Nis 2021
Mesajlar
517
Tepkime puanı
461
Geeçekten tam anlamıyla izlenme ile alakalı diye düşünüyordum, aydınlattığınız için teşekkürler
 

berke

Yeni Üye
Katılım
4 May 2021
Mesajlar
25
Tepkime puanı
3
reklamın kalitesine göre değişiyor
 
Üst