Twitch’te Takipçi Kazanma Yöntemleri

Nurullah

Altın Üye
Katılım
3 Nis 2021
Mesajlar
517
Tepkime puanı
461
Twithc kanalını açtıktan sonra artık yayın yapmaya hazırsınız demektir. Öncelikle üslubunuza karar vermeniz büyük önem taşıyor.
  • Ciddi bir üslup mu takınacaksınız?
  • Mizahi bir kanalı mı oluşturmak istiyorsunuz?
  • İzleyenlere oyun tanıtmak mı istiyorsunuz, yoksa sadece oynamak mı?
  • Ne tür bir izleyici kitlesine sahip olmak istiyorsunuz?
  • Savaş oyunları mı oynayacaksınız, yoksa futbol oyunları mı?
  • En komik oyuncu, yoksa en iyi oyuncu mu olmak temel hedefiniz?
Bu tür sorulara cevap vermeniz gerek. Sadece video yayını yapmak takipçi kazanmak için tek yol değildir. Twitch’teki sohbet özelliği ile videolarınızı izleyen kişilerle sohbet edebilirsiniz, onların sizi daha iyi tanımalarını sağlayabilirsiniz. Sorulara samimi ve faydalı bir şekilde cevap vermek, size sağlam bir takipçi kitlesi kazandıracaktır.
 

Nurullah

Altın Üye
Katılım
3 Nis 2021
Mesajlar
517
Tepkime puanı
461
Twitch’te başarılı olmak için bir diğer önemli konu ise oynayacağınız oyunlardır. Counter Strike, PES 2019, PUBG gibi bugün milyonlarca kişinin oynadığı oyunları oynarsanız, Twitch’te öne çıkmanız zor olacaktır. Çünkü halihazırda bir dünya oyuncu, bu oyunları oynuyor. Ancak az kişinin oynadığı niş ve spesifik oyunlar oynarsanız öne çıkma ihtimaliniz daha yüksek olur.
 

Nurullah

Altın Üye
Katılım
3 Nis 2021
Mesajlar
517
Tepkime puanı
461
Twitch, çeşitli oyunların reklamını yaparak temelde oyun şirketlerinden para alıyor. Bir oyun şirketi, yeni piyasaya sürdüğü oyunun reklamını Twitch’te yaptırıyor ve bunun için siteye para ödüyor.
Oyuncular da yine kendi kanallarından kazandıkları paranın bir kısmını Twitch’e veriyor. Yani Twitch kesintisi söz konusu. Twitch kontrol panelinde bir saatlik yayın için kaç adet reklam gösterilmesini istediğinizi de kontrol edebiliyorsunuz. (Bir saat için ortalama 3 reklam genel bir durumdur.)
 

Nurullah

Altın Üye
Katılım
3 Nis 2021
Mesajlar
517
Tepkime puanı
461
Kanalınızı ziyaret eden ve videolarınızı izleyen kişilerden elde edilen reklam gelirlerini Twitch ile bölüşürsünüz yani. Kazandığınız para da Paypal hesabınıza yatar.
Ayrıca Twitch, Amazon’a ait bir web sitesi olduğu için kanalınızda oynadığınız oyunları satın almak için Amazon linki paylaşabilir, bu link üzerinden oyun satın alındığında bu işten belli bir komisyon elde edersiniz. Buna Amazon satış ortaklığı (Amazon Affiliate Program) adı veriliyor.
 

Nurullah

Altın Üye
Katılım
3 Nis 2021
Mesajlar
517
Tepkime puanı
461
Kanalınıza giren kişiler Adblock gibi reklam engelleyen eklentiler kullanıyorsa, kanalınızdaki reklamları görme ihtimalleri düşer. Bu da para kazanma ihtimalinizi epey düşürür.
Reklam gelirine ek olarak Twitch’te farklı para kazanma yolları da vardır. Sağlam bir kanalınız ve takipçi kitleniz varsa çeşitli markalar size sponsor olmak isteyecektir. Yani örneğin oyun klavyesi üreten bir marka, size ulaşıp oyunlarda o markanın klavyesini kullanmanız karşılığı video başına 1000 dolar ödeyebilir. Benzer şekilde bir oyun şirketi, onların geliştirdiği oyunu oynamanız için de size para ödeyebilir. Böyle şeyler gayet mümkün. Bu tür şeyleri takipçilerinize direkt olarak anlatmamak da yine mantıklı bir hareket olur.
 

Nurullah

Altın Üye
Katılım
3 Nis 2021
Mesajlar
517
Tepkime puanı
461
Ayrıca takipçi kitleniz arttığında kendi markanızın altında tişört, mouse, kulaklık ya da aklınıza gelebilecek her türlü şeyi satabilirsiniz. Bunu tek başınıza da yapabilirsiniz, Twitch Partnership Program üzerinden de yapabilirsiniz.
Son olarak bir yöntem daha var: Takipçileriniz size bağış yapabilir. Yani sizin videolarınızı izleyerek çok eğlenen bir insan, size içinden geldiği için 100 lira gönderebilir. Twitch’teki bağış özelliğini aktif hale getirip bir de Paypal hesabı açarsanız takipçilerinizden bağış da alabilirsiniz.
 

Ahmet

Altın Üye
Katılım
15 Nis 2021
Mesajlar
503
Tepkime puanı
22
Bu yayarlı bilgiler için sağol hocam
 
Üst