Kendinizi geliştirmenin yolları

Hacer.93

Gümüş Üye
Katılım
2 Nis 2021
Mesajlar
334
Tepkime puanı
31
Kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sürekli olarak kendinizi geliştirmenin yollarını mı arıyorsunuz?
Böyle bir niyetiniz varsa makaleyi okumaya devam edin.
Kendini Geliştirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?
Her gün kitap okuyun.
Kitaplar, çok değerli bilgi kaynaklarıdır. Haliyle ne kadar çok kitap okursanız o kadar fazla bilgi edinirsiniz. Mobil uygulamadan da kitap okuyabilirsiniz 'Wattpad' uygulaması tam size göre.
Yeni bir dil öğrenin.
yeni bir dile ve kültüre aşina olmak insanın bakış açısını genişleten muazzam bir deneyim.
Kendinize yeni bir hobi bulun.
belli başlı hobileriniz vardır, bunların dışına çıkıp yeni şeylerle ilgilenebilirsiniz. Örneğin; spor ,çanak çömlek yapımı, aşçılık, dans, kahve tadımı uzmanlığı ya da resim çizmek vs.
Evinizde size ilham verecek bir oda hazırlayın.
Mesela odanız fazla dağınık ve karışıksa orayı düzenleyebilir ya da sizi orada bulunmaktan mutlu edecek yeni dizayn tasarımlar yapabilirsiniz.
Korkularınızın üstesinden gelin.
Bir şeyden korkuyorsanız bu çözmeniz gereken bir şeyi temsil ediyordur ve bunu çözmeniz de gelişmenize yardımcı olur.
Mevcut becerilerinizi daha da geliştirin.
Becerilerinizi geliştirdikçe daha iyi ve daha güçlü olursunuz. Örneğin, insanlarla iletişim kurma becerilerinizi sürekli olarak ilerletebilirsiniz. Hangi becerilerinizi geliştirmenin size daha büyük katkı sağlayacağını düşünün ve onları sürekli geliştirin.
Erken kalkın.
Sabah erken saatlerde kalkmanın üretkenliğinizi ve hayat kalitenizi arttırdığı gerçeği Anthony Robbins ve Robin Sharma gibi dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanlarının da altını çizdiği bir husus.
Haftalık egzersiz rutini oluşturun.
Fiziksel olarak iyi durumdaysanız emin olun siz de kendinizi iyi hissedersiniz. Şahsen ben haftada en az üç sefer koşmaya gayret ediyorum ve her seferinde minimum 30 dakika koşuyorum.
Kendiniz için hayatla ilgili bir el kitabı oluşturun.
nedir bu el kitabı? hayatınızı dolu dolu yaşamak için yapmanız gereken şeyler, amaçlarınız, değerleriniz ve nihai hedeflerinizi içeren bir kılavuz olarak tanımlayabiliriz.
Gelecekteki halinize bir mektup yazın.
Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Bugünkü halinizle beş yıl sonraki haliniz aynı mı yoksa farklı mı? Peki nasıl bir insan olacaksınız? İşte bu sorulara cevap veren gelecekteki kendinize bir mektup yazın ve bu mektubu mühürleyin. 1 sene sonra açmak için takviminize not düşün. Daha sonra da, mektubu açtığınızdaki insan olmak için çalışmaya başlayın. Mektubu açtığınızda olmak istediğiniz kişiyle aranızda ne kadar fark kaldığını görebilir ve bu sayede doğru yolda ilerleyip ilerleyemediğinizi kontrol edebilirsiniz.
Kusurlarınızı kabullenin.
Herkesin birtakım kusurları olduğu su götürmez bir gerçektir. Ama önemli olan bu kusurları kabul etmek, anlamak ve gidermek için gerekenleri yapmaktır. Peki sizin kusurlarınız neler? Şu anda hangi kusurlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz? Söz konusu kusurları gidermek için neler yapabilirsiniz?
Kendinizi geliştirmeye kararlı olun.
olay tamamen sizde bitiyor. Eğer kendinizi geliştirmeye niyetiniz yoksa başkaları ne dese nafile. Siz istemezseniz ne anneniz, ne babanız, ne arkadaşlarınız, ne de biz sizin zihniyetinizi değiştirebiliriz. Bu yüzden eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız kararlı olun ve hayat boyu devam edecek bir değişim serüvenine hazırlanın.
 

eyegin41

Bronz Üye
Katılım
13 Nis 2021
Mesajlar
131
Tepkime puanı
23
Hergün kitap okuyun. Niye kitap ya... Daha önemlisi dünyayı takip etmek. En az üç farklı kulvarda gazeteyi takip etmek. Gelişimin kapısı kanımca burada açılıyor...
 
Üst