İlişkiniz de sorun olduğunu gösteren durumlar

Hacer.93

Gümüş Üye
Katılım
2 Nis 2021
Mesajlar
334
Tepkime puanı
31
İlişkilerin, tarafları arasında arada sırada sıkıntı olması normaldir. Her ilişkide bazı zorlukları atlatmak için çaba sarfetmek gerekebilir fakat ilişkinin getirdiği zorluklar katlanılamayacak duruma gelmişse ve hayatınızı, arkadaşlıklarınızı ve hatta sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyorsa ortada büyük bir sorun var demektir.
Araştırmalara göre, Kişiyi olumsuz etkileyen bu tip ilişkiler toksik ilişki olarak biliniyor.
Sizin de ilişkinizde bu durumlar var ise toksik bir ilişki yaşıyor olabilirsiniz.

"Pasif-agresif davranışlar"
İlişki de yanlış giden bir şeyler olduğunu düşünüyorsunuz, karşı tarafa ne oluyor diye sorduğunuz da partneriniz sorun olmadığını söyleyip size soğuk davranmaya devam ediyorsa buna "pasif agresif saldırganlık" denir. Size sebep sunulmaz neyin yanlış olduğunu bilmediğiniz için de çözüm üretemezsiniz. Buna genellikle mesafeli olma eşlik eder ya da partneriniz ufacık bir sorunda birden parlayarak tepki verir.

"Aşırı iniş-çıkışlar"
Toksik ilişkinin en büyük göstergesi partnerinizin ne zaman kızgın ne zaman mutlu olacağını hiçbir zaman anlayamamaktır. Yani hep bir belirsizlik. Birçok ilişkide anlaşmazlıklar, bazı sıkıntılar olabilir ancak devamlı belirsizliklere ve duygusal iniş çıkışlara maruz kalmak oldukça yorucudur.

"aşşağılamalara maruz kalmak"
Partneriniz size; sizi, aşağılayan bir şey söyleyip sonra da bunun şaka olduğunu ve ciddiye almamanız gerektiğini söylüyorsa hatta bunu sürekli yapıyorsa bir problem var demektir. Duygusal baskı kuruyor bir sorun yokmuş gibi davranıp sizin durumu abarttığınızı iddia ederek kendinizden şüphe duymanıza sebep oluyor demektir. Komik bir şakalaşma sizi de güldürebilmelidir ancak toksik bir şakalaşmada kendinizi küçük düşmüş, kızgın ve zavallı hissedersiniz.

"Her an diken üstünde olma durumu"
Sürekli partnerinizin yaptığınız bir olayı eleştireceğini düşünerek endişeleniyor bu büyük bir problemdir. Size gelen mesajları partnerinizin ne diyeceğini bilemediğiniz için saklamak zorunda hissediyorsanız ya da partneriniz kıskanabilir diye arkadaşlarınızla vakit geçirmekten kaçıyorsanız toksik bir ilişkidesiniz demektir. Sağlıklı ilişkiler de güven ve karşılıklı iletişim vardır. Eğer durmadan endişe ve tedirginlik halinde size tüm hareketlerinizi sorgulatan bir ilişkiniz varsa bu durum tehlike arz ediyor demektir.

"Partnerden İzin alma gereği hissetmek"
Normal ilişkilerde iki yetişkin birbirinden izin almaz çünkü iki taraf da belirli bir olgunluğa sahiptir. Bazı önemli durumlarda orta yolu bulmak gerekebilir ancak sürekli yapmak istediğiniz şeyler için izin almak zorunda kalıyorsanız bu sağlıklı olmayan bir ilişkide olduğunuzu gösteriyor demektir.

"Bitap düşmek"
Karşınızdaki insanın devamlı değişen ruh haline ayak uydurmaya çalışmak çok yorucu olabilir. Aylar ve hatta yıllarca bu şekilde yaşadığınızı düşünün. Sağlıklı bir ilişkide her iki taraf da genel olarak rahat hissetmelidir.

"Kendini İzole etmek"
Aile ve arkadaşlar ve sevdiklerinize vakit ayıramamak. Partneriniz sizi sevdiklerinizle vakit geçirmekten bilerek alıkoyuyorsa ve hayatınızı yalnızca ona bağlı yaşamanızı istiyorsa bu durum toksik ilişkide olduğunuzun en büyük göstergesidir. Zaten ilişkinizde de fazlaca yorulduğunuz için sevdiklerinize ister istemez vakit ayırmaz hâle gelirsiniz.


Toksik ilişkiden kurtulmanın ilk adımı, bu durumları fark etmek ve kabul edebilmektir. Duygularla değil mantıkla hareket edebilmek gerekir. Kendinizi önemseyin, tek başınıza üstesinden gelemiyorsanız yardım almaktan çekinmemelisiniz.
 
Son düzenleme:

Burak

Altın Üye
Katılım
20 Nis 2021
Mesajlar
500
Tepkime puanı
5
Uyumlu olmayan çiftlerin ilişkileri bitmeye mahkumdur
 
Üst