Bunları biliyor musunuz?

Hacer.93

Gümüş Üye
Katılım
2 Nis 2021
Mesajlar
277
Tepkime puanı
29
Bizi biz yapan beyin bölgesi alnımızın hemen arkasında yer alan prefontal kortekstir.(ön beyin) Bu merkez tıpkı havalimanlarındaki kontrol kuleleri gibi beynin diğer yerlerinden gelen mesajları düzenler, uygun mesajları ilgili yerlere iletir.

Bir deniz salyangozu türü olan Elysia chlorotica fotosentez yapabilen tek hayvandır.Yediği alglerin kloraplastını alan Elysia chlorotica, bu sayede fotosentez yaparak güneş enerjisini besine dönüştürebiliyor ve 12 aya kadar bu şekilde hayatta kalabiliyor.

Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının yıkıcı etkileri çok büyüktü.Örneğin Hiroşima'ya atılan bombanın düştüğü noktanın 500 m uzağında bulunan %98,4'ü, 1 km uzağında bulunanların %90'ı, 1.5 km uzağında bulunanların %45,5'i, 2 km uzağında bulunanların ise %22,6'sı hayatını kaybetmişti.

Akciğerlerimiz suyun üzerinde kalmamızı sağlayan en önemli organımızdır.Nefes alırken hava ile dolan akciğerlerimizin hacmi artarken vücudumuzun ortalama yoğunluğu azalır.Böyle suyun üzerinde kalmak kolaylaşır.

Sadece Satürn'ün değil Jüpiter, Uranüs ve Neptün'ün de halkaları vardır.Ancak Satürn'ünkilere kıyasla çok daha solgun olan bu halkalar, sıradan teleskopla gözlenemezler.

Işığın boşluktaki hızı, hiçbir parçacık tarafından aşılamayacak bir sınır hızdır.Ancak elektronların, protonların ve diğer parçacıkların, yoğun ortamlar içerisinde ışıktan daha hızlı hareket etmesi mümkündür.Çünkü ışık yoğun ortamların içine girdiğinde boşlukta olduğundan daha yavaş yol alır.

Bilinen en yüksek dağ Dünya'da değil Mars'tadır. Olympus Mons adlı, Mars'ın ekvator bölgesinde yer alan dağın gezegenin zemininden yüksekliği yaklaşık 21 kilometredir. Bir yanardağ olan Olympus Mons yaklaşık 600 kilometre genişliğinde bir alana yayılır.

CERN deki Büyük Hadron Çarpıştırıcı da gerçekleştirilen deneylerde her yıl 30 milyon gigabayt -1,2 milyon Blu-ray diski doldurabilecek kadar veri üretiliyor.Bu büyüklükteki veri dünya genelinde ancak 46 ülkedeki 170 merkezde depolanabiliyor ve analiz edilebiliyor.

Çam balı en çok kızılçam, sarıçam ve fıstık çamı gibi ağaçlarda yaşayan Marchalina hellenica türü bir böceğin bitki üzerinde bıraktığı, şekerce zengin salgıların arılar tarafından toplanmasıyla üretilir. Zengin enzim, amino asit ve mineral içeriğiyle hayli besleyici olan çam balının dünya genelinde üretimimnin %92'si Türkiye' de gerçekleşir.

Develer yaklaşık 1 hafta boyunca su içmeden hareket edebilir.Bu durumun nedeni develerin kırmızı kan hücrelerinin hayli esnek ve oval biçimde olmasıdır.Develer susuz kalıp kanları koyulaştığında, oval şekilli hücreler, kanın damarlarda daha kolay akmasını ve çok ince damarlarda bile hareket etmesini sağlar.

Atom ya da molekül gibi çok küçük boyutlu maddelerin miktarları ölçülürken mol birimi kullanılır.1 moldeki parçacıkların sayısı Avogadro sabiti ile tanımlanır ve 6,02214076 x 10 karekök 23 sayısına eşittir.Doğduğunuzda 1 mol kuruşunuz olsaydı paranızın tamamını ancak 95 yaşına kadar her saniye 2 trilyon tl harcayarak tüketebilirdiniz.

Dünya'nın etrafında hareket eden farklı büyüklerde milyonlarca uzay çöpü vardır.Alçak Dünya yörüngesindeki (LEO) uzay çöplerinin toplam kitlesinin yaklaşık 6000 ton olduğu tahmin ediliyor.

ir pist boyunca koştuktan sonra sırık yardımıyla belirli bir yükseklikteki çıtanın üzerinden atlamaya çalışır.
1887 Dünya Şampiyonasında Tom Ray atlama sırasında sırığa bir miktar tırmanarak çıtayı aşmıştı.Bu olaydan sonra zeminden yükseldiği andan itibaren atletin sırık üzerinde alttaki elini yukarıya taşıması ya da üstteki elini daha yukarıya götürmesi yasaklandı

Beyaz renkteki kürkleriyle bildiğimiz kutup ayılarının kıllarında beyaz renk pigmenti yoktur ve derileri siyah renktedir.Kutup ayılarının kürklerindeki tüylerin içi boş ve şeffaftır.Kılların içindeki boşluktaki hava Güneş'ten gelen tüm dalga boylarındaki ışınları yansıttığından kutup ayıları beyaz renkte görünür.

Pandalar günlerinin yaklaşık yarısını yemek yiyerek geçirir.Çünkü pandalar etobur olmalarına rağmen besin ihtiyaçlarının %99'unu bambulardan karşılar.Bu nedenle ihtiyaç duydukları besin maddelerini alabilmek için günde 10-20 kg bambu yemeleri gerekir.

Günümüzde internet üzerinde çok miktarda bilgiye ulaşabiliyoruz.Ancak dijital ortamlarda karşılaştığımız metinlerin yaklaşık yarısını yüzeysel olarak okuyoruz.Odaklanarak ve derinlemesine okuma oranı ise geçmişe göre yaklaşık %30 azaldı.

Dünya Güneş'e en yakın konumdayken Kuzey Yarımküre'de kış mevsimi yaşanır.Çünkü mevsimlerin oluşma nedeni Dünya'nın Güneş'e olan mesafesindeki değişimler değil Dünya'nın eksen eğikliğidir.

İnsan vücudundaki en küçük kemik orta kulakta bulunan üzengi kemiğidir.Üzengi kemiği 2,5 mm - 3 mm boyutlarındadır.

Pireler zıplarken uzay mekiklerinden 60 kat daha hızlı ivmelenebilir. Uzay mekiklerinin maksimum ivlenmesi(yani belirli bir zaman aralığında hızlarında meydana gelen değişim) yerçekimi ivmesinin yaklaşık 3 katına denk gelirken, pirelerinki yer çekimi ivmesinin yaklaşık 180 katına denk gelir.

İnsan vücudunda yaklaşık 200 farklı hücre türü vardır.Çünkü hücreler belirli işlevleri gerçekleştirmek üzere özelleşmiştir.Bu hücrelerin işlevleri, büyüklükleri, şekilleri, yapıları ve içerdikleri organel türleri farklıdır.
Sinir hücresi, kas hücresi, kırmızı kan hücresi vs..
 
Üst