ALTCOİN NEDİR?

Nurullah

Altın Üye
Katılım
3 Nis 2021
Mesajlar
517
Tepkime puanı
461
Bitcoin, kısaca şifrelenmiş bir kod dizini kullanan sanal para birimi olarak olarak biliniyor. Son zamanlarda bu alana olan ilginin artması ile beraber çözümlenen bitcoin şifreleri artmış ve bu işle ilgili donanımlar üretilmiştir. Bitcoin dünyasına olan ilginin artması ile üretilen şifrelerin zorlukları da paralel artmış bu da farklı bitcoin türevlerinin türemesine yol açmıştır.
Farklı bir algoritma yapısına sahip olan yeni şifrelenmiş birimlere Altcoin denir. Yani bir nevi bitcoin benzeri/türevi şifrelenmiş para birimleridir. Gündemde 200’den fazla altcoin bulunmakta ve bunlar bitcoin exchange sitelerinde oldukça ilgi görmektedir.
Ancak exchange sitelerinde her türlü coin’i bulamayabilirsiniz. Bunun sebebi ise genel anlamda altcoinlerin market hacminin yeterli doygunluğa henüz ulaşmamış olmaması ve gerekli talep sınırını henüz aşmaması ile alakalıdır. Altcoinleri rahatlıkla Bitcoin’e çevirebileceğiniz Cryptsy sitesinde aktif olarak 150 coin işlem görmektedir.
Gündemde en çok tercih edilen altcoin algoritmaları;
Sha-256
SCRYPT
Keccak
Quark
Ipo/Shares
Sha-256 şifreleme türü, Bitcoin’in kullanmış olduğu şifreleme algoritmasıdır. Gündemde en çok ilgi odağı olan ve 2. Büyük Şifrelenmiş para birimi olarak kabul edilen Litecoin ise Scrypt şifreleme algoritmasını kullanmaktadır.
Keccak algoritması ise Maxcoin ile ünlenmiş ve kullanılmaya başlamıştır. Maxcoin, CPU tabanlı sistemler için öncelikli olarak gelişmiş ve ekran kartı ile çalışan mining programlarıyla oldukça kazançlı bir coin olarak gündemde yerini sabitlemiştir.
İşlemci gücünüze güveniyorsanız ve iyi bir Quark tabalı coin biliyorsanız kar edebilirsiniz. Çeşitli Quark tabanlı coinleri kazarak ( özellikle ekran kartını yan programlarla destekleyen ) iyi düzeyde kazanç elde edebilirsiniz.
Ripple coin ile ünlü olan Ipo türü şifrelenmiş coinler ise gönderdiğiniz Shares oranına göre size kazanç sağlamaktadır.
 

dvrzener

Yeni Üye
Katılım
25 Eyl 2021
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Şu zamana kadar coin piyasasının ekmeğini çok yedim fakat ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor. Eğer girmemişseniz hiç bulaşmayın derim . Coin piyasasını kestirebilene tam olarak henüz şahit olmadım. Her şey tıkırında işlerken yatırım yapmış olduğum Shiba yükselirken birden bire Rusya Ukranya ya saldırı düzenlediği için tüm piyasa yüzde sekiz geriledi. Shiba coin geleceği hakkında şuan herhangi bir fikrim yok mesela. Dünya da ne olacağını yarın ne gelişmeler yaşanacağını kimse bilmiyor. Bu nedenle coin piyasasında eğitimin pek bir öneminin kalmadığı fikrindeyim.
 
Üst