Akıllı Telefonların Donanım Yapısı' System on a Chip '

Hacer.93

Gümüş Üye
Katılım
2 Nis 2021
Mesajlar
334
Tepkime puanı
31
Bu cihazlarda System-on-a-Chip adı verilen bir yonga bulunuyor. Bu yonganın üzerinde hem merkezi işlemci, hem bellek, hem de modele göre grafik işlemci yer alıyor. Tüm bir sistemi tek bir yonga üzerinde birleştirmenin getirdiği üç avantaj var. SoC ile hem güçten, hem de alandan tasarruf ediliyor.
avantajlarının ilki elbette alandan edilen tasarruf. Akıllı telefonların küçük bir alan içerisinde ve düşük güç harcayarak bu kadar çok şeyi yapmalarının temelinde işte bu System-on-a-Chip tasarımı yatıyor.
İŞLEMCİLER: ARM, bu pazarda çok önemli bir yere sahip. iPhone dahil olmak üzere, piyasada bulunan birçok önemli akıllı telefonun kalbini ARM'nin işlemcileri oluşturuyor.
ARM 11 VE Cortex: ARM Cortex serisinde bulunan Cortex A8 modeli yer alıyor. ARM'nin Cortex A8 modellerinin en önemli özelliği 1 GHz'in üzerinde frekansta çalışabilmeleri. Bu sayede akıllı telefon olarak adlandırılan cihazlar, üzerlerine yüklenen işlerin üstesinden gelebiliyorlar. ARM'nin Cortex A8'den sonraki adımı ise Cortex A9 olacak. Bu işlemcinin akıllı telefon teknolojisinde büyük bir devrim yapacağı iddia ediliyor. Bu iddianın sebebi ise Cortex A9'un aynı bilgisayarlarımızda kullandığımız işlemciler gibi birden fazla çekirdeğe sahip olacak olması.
DÖRT ÇEKİRDEKLİLER: Dört çekirdekli modellerinin piyasaya çıkacağı belirtilen Cortex A9 modellerinin, akıllı telefonlarda 2 GHz seviyesinde bir hıza ulaşabileceği belirtiliyor. Bu işlemci hayata geçtiğinde, akıllı telefonların genelinde büyük bir eksiklik olan çoklu işlem yapma kapasitesinin olmaması sorunun aşılacağı belirtiliyor.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde cebimizde taşıdığımız bir cihazın 2 GHz frekansta ve dört çekirdekli bir işlemciye sahip olacak olması fikri bile, teknolojinin geldiği noktayı gösteriyor.
 
Üst